LINA: Tiesitkö aina? CATHARINA: Ai että olin hermoheikko lesbo? En, mutta…olen antanut itseni liukua. Olen aina tehnyt niin. Tai sitten olen vain häikäilemättä ottanut itselleni mitä olen halunnut.

Naisilla oli tapana varastaa toisilleen jokainen mahdollinen sekunti.
Catharinalla ja Linalla on ollut intohimoinen, katkonainen rakkaussuhde jo yli kymmenen vuoden ajan. Catharina on vanhempi, naimisissa oleva näyttelijä, joka omistaa huvilan, jolla naiset tapaavat satunnaisesti ja viettävät viikonloppuja kahden. Lina on nuorempi, työskentelee klinikalla eläinhoitajana, eikä ole koskaan ollut kenenkään muun naisen kanssa.
Huvilalla, kaukana muusta arjesta, naiset käyvät läpi suhteensa kipupisteitä, puhuvat seksistä, rakkaudesta, ajan kulumisesta, itsestään ja toisistaan. Catharina on voimakas, näkyvä persoona, Lina herkempi ja hiljaisempi – mutta kumpi heistä todella on vahvempi?
Suomenkielisen kantaesityksen ensi-ilta 21.10.2021 klo:19.00 Valtimonteatterissa
Käsikirjoitus: Sofia Aminoff
Suomennos: Jukka-Pekka Pajunen
Ohjaus: Aino Kivi
Rooleissa: Sirja Sauros ja Mona Kortelampi
Graafikko: ShiverLab / Katja Medarhri
Valokuvat: Iiro Immonen
Lavastus: Ari Kortelampi
Valot ja äänet: Aino Kivi ja Ari Kortelampi
Tekijänoikeuksia valvoo Agency North
Esityskausi: 21.10 – 20.11.2021
Liput: 25 / 15 / 13€ / Tiketti